Facebook Twitter Linkedin Türkçe English
EDH

BenQ-Solar Türkiye


Enerji ve Çevre Dergisi Nisan 2014 sayısında sizler için BenQ Solar'ı anlattık...

EDH Enerji, BenQ-SOLAR Ortaklığıyla Güneş Enerjisi Sektöründe Büyüyor

EDH Enerji, enerji sektöründe faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş bir firmadır.Özellikle güneş ve rüzgar enerjisinde ülke genelinde yaptığı proje ve uygulamalarla ulusal bir marka haline gelmiştir. 

Türkiye'nin hemen hemen her yerinde, İtalyan Meteoroloji firması olan LSI-Lastem ile gerçekleştirdiği ölçümler ve geliştirdiği sahalarla kendini kanıtlamıştır.

EDH Enerji, dünyanın önde gelen solar panel ve hücre üreticilerinden olan BenQ-SOLAR firması ile güneş enerjisi sektöründe Türkiye'de birlikte yürümektedir. 

%19,6 – 20,3 arası modül verimi ile dünyanın en verimli PV Modülü olan BenQ Sun- Forte PM096B00, 320 – 330 Watt'lık panel olmasına rağmen      “1,559 x 1,046 x 46 mm” ölçülerine sahiptir ve 240 – 250 Wp'lik standart güneş panelleri ile ortalama aynı ebatlardadır. Bu da bizlere çatı ve alan sıkıntısı yaşayan son kullanıcılar için avantaj sağlamaktadır ve aynı alanda daha fazla elektirik üretme imkanı sağlamaktadır. Standart paneller ile aynı alanda üretilecek elektirik miktarı BenQ-Solar “PM096B00” paneller ile ilk yılda %40 daha fazla olacaktır. Bilindiği gibi yüksek sıcaklıklarda hücre verimleri azalır ve sistem verimliliği düşmektedir. BenQ-Solar PM096B00'nin hücrelerinde kullanılan Back-Contact teknolojisi ve Pm katsayısının – 0.38 %/k değerinde olması ile yüksek sıcaklıklarda yüksek performans sunmaktadır. 45 °C'de geleneksel c-Si hücrelerden kaynaklanan enerji kaybı %9,4'tür. AUO SunPower hücrelerinde ise bu kayıp %7,6'dır. Burdan da gördüğümüz gibi Back-Contact hücreler klasik c-Si hücrelerden yüksek sıcaklarda bile %1.8 daha iyidir ve verimli çalışmaktadır. 

National Renewable Energy Lab. da Colorado'da Mayıs 2007 yılında yapılan araştırma ve diğer bağımsız araştırma şirketlerinin yaptıkları çalışmalar göz önüne alındığında, Back-Contact güneş panelinde ki bozulma ve verim kaybı, -0.10 % / Yıl olarak bulunmuşken, geleneksel güneş panellerinde ise bozulmanın ve verim kaybı -1.0 % / Yıl olarak tespit edilmiştir. 

BenQ-Soların bireysel ve kurumsal çatı uygulamaları için yüksek performanslı ve düşük maliyetli solar çözümlere talebin artması ile bu pazar için geliştirilen dünyanın en hafif 60-hücreli kristalin- silikon modülünü olan, Aer-PM060M01'u piyasaya duyurdu. Aer-PM060M01, 280W maksimum güç çıkışı ile sadece 10.5 kg (5,3 kg/ m²)'dur. Aer-PM060M01, geleneksel panellere göre yaklaşık %45 daha hafif olup, bu da paneli dünyanın 60-hücreli kristalin-silikon modüller arasındaki en hafif yapmaktadır. Panel, ince metal sac çatılarda bile kolay kurulması ile olası yüklerin azaltılması, depremden veya diğer etkenlerden kaynaklanabilecek çökme riskini de azaltmaktadır.


       Çağrı CENGİZ 
EDH Enerji